WYDARZENIA: Muzeum

Informacje związane z muzeum

VII OGÓLNOPOLSKI BIEG TROPAMI ŚLĄSKICH DINOZAURÓW

Zapraszamy do udziału w Biegu. Szczegóły znajdują się w zakładce: Bieg tropami dinozaurów.

01.02.2018

UWAGA

Szanowni Państwo!

W tym roku, po raz kolejny, rozbudowujemy wystawę, aby jeszcze bardziej uatrakcyjnić ekspozycję i tym samym Państwa wizyty w naszym Muzeum. Z tego powodu jednak Muzeum będzie nieczynne do 1 maja 2018 roku. Przepraszamy za utrudnienia i zapraszamy w nowym sezonie.

20.12.2017

8 LAT MINĘŁO...

W sierpniu tego roku minęło 8 lat od otwarcia naszego Muzeum. Przez te lata odwiedzili nas goście z różnych zakątków Polski, Europy i świata. W Księdze gości znalazły się wpisy osób przybyłych m.in. z: Południowej Afryki, USA, Australii, Brazylii, Francji, Niemiec, Słowacji, Włoch, Wielkiej Brytanii, Belgii, Macedonii, Chorwacji, Finlandii, Portugalii, Holandii, Danii, Warszawy, Gdańska, Legnicy, Jeleniej Góry, Łodzi, Gorzowa Wielkopolskiego, Chełma, Szczecina, Podhala, Żywca, Tychów, Pszczyny, Rybnika, Katowic, Pyskowic, Sosnowca, Radzionkowa, Gliwic, Częstochowy, Opola, Tworoga,  Rud, Starczy, Herbów, Wilczy, Lubszy, Dobrodzienia, Lublińca, Kochanowic, Pawonkowa, Lubecka i wielu okolicznych miejscowości. Wśród zwiedzających byli profesorowie, naukowcy, dziennikarze, studenci, uczniowie, dzieci biorące udział w różnych koloniach, grupy rowerowe, miłośnicy paleontologii, uczestnicy Biegu Tropami Śląskich Dinozaurów, uczestnicy wykopalisk.

czytaj dalej
04.10.2016

KONKURS DLA ZWIEDZAJĄCYCH - wyniki

Od początku lipca do końca września trwał konkurs dla osób zwiedzających nasze Muzeum. Mógł w nim wziąć udział każdy, kto przestąpił próg naszej placówki. Oglądając wystawę, należało poszukać odpowiedzi na kilka pytań dotyczących eksponatów znajdujących się w naszym Muzeum. Drobne upominki prześlemy osobom, wylosowanym spośród tych, które bezbłędnie odpowiedziały na 7 pytań zawartych w quizie. Są to: Paulina i Ewelina Irek, Zosia Niećko, Karol Jaworski, Izabela Niewiadomska, Marcel Baron, Mikołaj Śleziak. Gratulujemy, dziękujemy za udział w zabawie i zapraszamy ponownie do Muzeum Paleontologicznego w Lisowicach.

04.10.2016

KONKURS

UWAGA! Termin zgłaszania prac został przesunięty do końca lutego. Zapraszamy.

Kości pierwszego polskiego dinozaura znaleziono na terenie naszego powiatu. Nazwano go Smok. Jego skamieniałe kości oraz rekonstrukcje znajdują się w naszym Muzeum.

Zachęcamy do włączenia wyobraźni i opowiedzenia bajki o Smoku, który żył na terenie dzisiejszej gminy Pawonków 200 mln lat temu.

Regulamin i formularz zgłoszenia znajdują się poniżej.

Zapraszamy serdecznie!

czytaj dalej
19.09.2016

KONKURS "Zdjęcie dnia"

W czasie V Ogólnopolskiego Biegu Tropami Śląskich Dinozaurów wykonywaliście Państwo zdjęcia, które można było zgłosić na konkurs. Zdjęciem dnia została fotografia, którą przesłała pani Agnieszka Szampera z Zawadzkiego. Gratulujemy serdecznie. Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w zabawie.

19.05.2016

"Smok z Lisowic. Wielki drapieżnik z triasu" - najnowsza publikacja dr. Grzegorza Niedźwiedzkiego

Książka jest napisana językiem bardzo barwnym i zarazem zrozumiałym dla każdego odbiorcy, niekoniecznie będącego z paleontologią "za pan brat". Jest bardzo bogato zdobiona licznymi rycinami oraz zdjęciami, co nadaje jej kolorytu i pozwala rozbudzić wyobraźnię czytelników. Zawiera niezwykle ciekawy i barwny opis wykopalisk paleontologicznych prowadzonych w latach 2006 - 2014 w wyrobisku, nieczynnej już dziś, cegielni Lipie Śląskie, na terenie Gminy Pawonków. Autor z wielką starannością dokonał analizy zdarzeń, które poprzedziły odkrycie pierwszego polskiego dinozaura drapieżnego - Smoka wawelskiego. Jednakże warto pamiętać o tym, iż pierwotna nazwa tego, odkrytego w 2006 roku, teropoda to właśnie tytułowy Smok z Lisowic. Ciekawy i barwny materiał zawarty w książce został uzupełniony nie mniej ciekawym filmem dokumentalnym pt. "Tropami śląskich dinozaurów" zrealizowanym na zlecenie Gminy Pawonków. Autorem opracowań materiałów zawartych w filmie jest Marek Błyszcz, a muzyki Marek Kunicki.

czytaj dalej
14.10.2015

NA TROPACH SMOKA WAWELSKIEGO

1 lipca gościliśmy w Muzeum pana dr. Marka Sikorskiego, autora książek o smokach. Spotkanie zostało zorganizowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną i Lokalne Centrum Społeczno - Kulturalne przy udziale Muzeum Paleontologicznego. W części poświęconej spotkaniu z autorem książki pt.: "Smok wawelski w kręgu mitu i historii", nasz gość przedstawił treści zawarte w publikacji oraz opowiedział o potworach i smokach, przytaczając treści z różnych dokumentów, a na koniec swojego wystąpienia przekazał - Muzeum Paleontologicznemu w Lisowicach i Gminnej Bibliotece Publicznej - "Dyplom pogromcy smoka".  Następnie pan Marek Błyszcz pokrótce wyjaśnił powiązania między smokami a dinozaurami, jak też wytłumaczył skąd wzięła się nazwa naszego dinozaura. Była to także okazja do zaprezentowania książki dr. Grzegorza Niedźwiedzkiego pt.: "Smok z Lisowic".

czytaj dalej
03.07.2015