11-19.09.2010

W dniach od 11 do 19 września 2010 nasze muzeum gościło na IV ŚWIĘTOKRZYSKIM PIKNIKU JURAJSKIM w bałtowskim JuraParku. Obecna edycja Pikniku kładła nacisk na aspekt edukacyjno-naukowy. W trakcie jej trwania odbywały się liczne wykłady i prelekcje o tematyce geologicznej, archeologicznej, paleontologicznej i przyrodniczej. Udział w imprezie wzięło ponad 40 wystawców z terenu całej Polski: muzea, instytucje, kolekcjonerzy. Licznie zgromadzone okazy można było podziwiać w trzech obszarach tematycznych: SKARBY ZIEMI, STREFA ŚWIĘTOKRZYSKA, TWÓRCY REGIONALNI. Część wystawy z naszego muzeum zaprezentowaliśmy w sąsiedztwie minerałów i skamieniałości zgromadzonych w namiocie SKARBY ZIEMI. Wystawy połączone były z kiermaszem i różnymi pokazami: szlifowanie kamieni (m.in. krzemienia pasiastego), cięcie agatów, łupanie gontu, lepienie naczyń z gliny na kole garncarskim. Można było również przenieść się w czasie do wioski paleolitycznej i uczestniczyć w wytwarzaniu przedmiotów codziennego użytku. Możliwość przejażdżki wozem bojowym oferowało Muzeum im. "Orła Białego" w Skarżysku - Kamiennej, a Muzeum Zabawy i Zabawek w Kielcach przygotowało różne gry. Chętni mogli spróbować gry w cymbergaja, serso, kręgle, chodzenia na szczudłach i kilkuosobowych nartach oraz rozegrać partię domina, warcabów i bierek w wersji XXL. Dla dzieci przygotowane zostały warsztaty paleontologiczne i inne ciekawe atrakcje. Odbyły się także dwa koncerty: na rozpoczęcie wystąpili m.in. Krystyna Giżowska, Bogusław Mec i Zbigniew Wodecki, zaś na zakończenie zagrały m.in.: Armia, Izrael, Proletariat. Na Pikniku nie zabrakło także świętokrzystkich przysmaków: przetworów, ciast i ciasteczek, suszonych owoców, miodu czy nalewek. Serdecznie dziękujemy organizatorom za zaproszenie i gratulujemy wspaniałego przygotowania Pikniku.