WYDARZENIA: Muzeum

Informacje związane z muzeum

"Smok z Lisowic. Wielki drapieżnik z triasu" - najnowsza publikacja dr. Grzegorza Niedźwiedzkiego

Książka jest napisana językiem bardzo barwnym i zarazem zrozumiałym dla każdego odbiorcy, niekoniecznie będącego z paleontologią "za pan brat". Jest bardzo bogato zdobiona licznymi rycinami oraz zdjęciami, co nadaje jej kolorytu i pozwala rozbudzić wyobraźnię czytelników. Zawiera niezwykle ciekawy i barwny opis wykopalisk paleontologicznych prowadzonych w latach 2006 - 2014 w wyrobisku, nieczynnej już dziś, cegielni Lipie Śląskie, na terenie Gminy Pawonków. Autor z wielką starannością dokonał analizy zdarzeń, które poprzedziły odkrycie pierwszego polskiego dinozaura drapieżnego - Smoka wawelskiego. Jednakże warto pamiętać o tym, iż pierwotna nazwa tego, odkrytego w 2006 roku, teropoda to właśnie tytułowy Smok z Lisowic. Ciekawy i barwny materiał zawarty w książce został uzupełniony nie mniej ciekawym filmem dokumentalnym pt. "Tropami śląskich dinozaurów" zrealizowanym na zlecenie Gminy Pawonków. Autorem opracowań materiałów zawartych w filmie jest Marek Błyszcz, a muzyki Marek Kunicki.

czytaj dalej
14.10.2015

NA TROPACH SMOKA WAWELSKIEGO

1 lipca gościliśmy w Muzeum pana dr. Marka Sikorskiego, autora książek o smokach. Spotkanie zostało zorganizowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną i Lokalne Centrum Społeczno - Kulturalne przy udziale Muzeum Paleontologicznego. W części poświęconej spotkaniu z autorem książki pt.: "Smok wawelski w kręgu mitu i historii", nasz gość przedstawił treści zawarte w publikacji oraz opowiedział o potworach i smokach, przytaczając treści z różnych dokumentów, a na koniec swojego wystąpienia przekazał - Muzeum Paleontologicznemu w Lisowicach i Gminnej Bibliotece Publicznej - "Dyplom pogromcy smoka".  Następnie pan Marek Błyszcz pokrótce wyjaśnił powiązania między smokami a dinozaurami, jak też wytłumaczył skąd wzięła się nazwa naszego dinozaura. Była to także okazja do zaprezentowania książki dr. Grzegorza Niedźwiedzkiego pt.: "Smok z Lisowic".

czytaj dalej
03.07.2015

DZIEŃ DZIECKA W MUZEUM

Z okazji zakończenia konkursu rysunkowego pt.: "Smok z Lisowic", 8 czerwca odbył się Dzień Dziecka w Muzeum. Na uczestników spotkania czekało wiele atrakcji. Pierwszą z nich był występ Teatru A z Gliwic, który przedstawił historię Smoka Kuby. Była to piękna opowieść z morałem, że w każdym z nas jest dobro i że dobrem można zwyciężać i zmieniać ludzi na lepszych.
Następnie dzieci zostały podzielone na trzy grupy i na zmianę brały udział w kolejnych punktach planu. Podczas zajęć plastycznych tworzyły DINOPANORAMĘ, a w czasie Interaktywnego Pokazu Naukowego obserwowały różne doświadczenia, a także same pomagały w przeprowadzaniu widowiskowych eksperymentów. Zainteresowaniem uczniów cieszyła się także wystawa paleontologiczna, którą obejrzały w naszym Muzeum. Na zakończenie spotkania, laureatom konkursu "Smok z Lisowic", zostały wręczone nagrody. Wszystkie zgłoszone rysunki, a było ich 220 sztuk, zostały umieszczone na pokonkursowej wystawie, która będzie dostępna do oglądania do końca czerwca. Zapraszamy.

 

03.07.2015

WYNIKI KONKURSU RYSUNKOWEGO

Na konkurs rysunkowy zgłoszono, w dwóch kategoriach (kl. I-III SP i IV-VI SP), 220 prac ze szkół powiatu lublinieckiego. Dziękujemy wszystkim dzieciom i ich opiekunom za udział w konkursie i przysłanie ciekawych prac. Zwycięzców konkursu zapraszamy do udziału w spotkaniu, podczas którego nastąpi rozdanie nagród. Ze zwycięzcami mogą przyjechać także pozostali uczestnicy konkursu z ich szkoły. Udział w spotkaniu jest bezpłatny, ale prosimy zgłosić swój przyjazd do 25 maja, podając ilość osób, pod numerem telefonu: 889 773 089.  Rozdanie nagród odbędzie się 8 czerwca w muzeum, podczas spotkania, które rozpocznie się o godzinie 9:00. Zakończenie około godziny 13:00. (Z przyczyn niezależnych od nas musimy przesunąć termin spotkania z 1 VI na 8 VI). Jeżeli komuś ten termin nie odpowiada i nie będzie mógł przybyć po odbiór nagrody, zostanie ona wysłana pocztą.

Za wszystkie zmiany przepraszamy.

czytaj dalej
11.05.2015

KOLEJNA NOWOŚĆ W MUZEUM - ZĄB PRASSAKA

Od 1 maja br. na wystawie w lisowickim muzeum prezentujemy pierwszy odkryty w Polsce ząb prassaka. Ten niepozorny, kilkumilimetrowy ząb jest świadectwem tego, że ponad 200 milionów lat temu, na terenie dzisiejszego Śląska, żyły niewielkie zwierzęta wielkości współczesnej ryjówki będące praprzodkami ssaków. Jest to najstarszy znany ssak z terenu dzisiejszej Polski. Na wystawie można zobaczyć również rekonstrukcje tych zwierząt.

21.01.2015

KONKURS WAKACYJNY - WYNIKI

Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w naszym wakacyjnym konkursie i podczas wizyty w Muzeum odpowiedzieli na pytania dotyczące eksponatów z naszej wystawy. Spośród osób, które udzieliły bezbłędnych odpowiedzi wylosowaliśmy zwycięzców. Zestawy upominków prześlemy pocztą do Ewy Grabińskiej, Aliny Mazur, Karola Kubisza, Pawła Matuska i Mateusza Lesia. Gratulujemy i zapraszamy do udziału w innych naszych konkursach!

30.09.2014

SPOTKANIE WAKACYJNE W MUZEUM

W ramach akcji "NASZ POWIAT LUBLINIECKI - SPORT I ZABAWA - LATO 2014", zaprosiliśmy na spotkanie z paleontologią i jednym z odkrywców Smoka - pierwszego polskiego dinozaura drapieżnego. Pomimo niesprzyjającej pogody, 21 sierpnia o godzinie 8:00, grupa młodych poszukiwaczy skamieniałości stawiła się w Muzeum. Z powodu deszczu niemożliwe było wyjście w teren i wzięcie udziału w wykopaliskach. Zamiast tego odbyła się prezentacja, podczas której dr Grzegorz Niedźwiedzki opowiedział dzieciom o wykopaliskach w cegielni Lipie Śląskie, które trwają od 2006 roku. Następnie  oprowadził przybyłych po muzeum i pokazał skamieniałości zwierząt i roślin wydobyte z naszej ziemi i prezentowane na wystawie paleontologicznej w Muzeum w Lisowicach. Spotkanie zakończyło wspólne zdjęcie uczestników i ich opiekunów z dr. Niedźwiedzkim i Smokiem. Uczestnikom spotkania dziękujemy za przybycie a wszystkich zapraszamy do udziału w innych propozycjach naszego Muzeum.

22.08.2014

WAKACJE W MUZEUM

W czasie wakacji zapraszamy dzieci i młodzież do odwiedzenia naszego muzeum. W dniu 21 sierpnia będzie możliwość zawiedzenia wystawy oraz udział w wykopaliskach. Zajęcia mają na celu zapoznanie młodzieży ze zbiorami Muzeum. Po obejrzeniu wystawy przemaszerujemy na teren wykopalisk (ok. 1,5 m). Zajęcia poprowadzi dr Grzegorz Niedźwiedzki - jeden z odkrywców Smoka. Spotkanie odbędzie się pod warunkiem zebrania się grupy 10-20 osób, w związku z czym wprowadzono zapisy. Swój udział można zgłaszać do 19 sierpnia, pod adresem: blyszczmarek@wp.pl

Zapraszamy

czytaj dalej
25.07.2014