WYDARZENIA: Muzeum

Informacje związane z muzeum

DZIEŃ DZIECKA W MUZEUM

Z okazji zakończenia konkursu rysunkowego pt.: "Smok z Lisowic", 8 czerwca odbył się Dzień Dziecka w Muzeum. Na uczestników spotkania czekało wiele atrakcji. Pierwszą z nich był występ Teatru A z Gliwic, który przedstawił historię Smoka Kuby. Była to piękna opowieść z morałem, że w każdym z nas jest dobro i że dobrem można zwyciężać i zmieniać ludzi na lepszych.
Następnie dzieci zostały podzielone na trzy grupy i na zmianę brały udział w kolejnych punktach planu. Podczas zajęć plastycznych tworzyły DINOPANORAMĘ, a w czasie Interaktywnego Pokazu Naukowego obserwowały różne doświadczenia, a także same pomagały w przeprowadzaniu widowiskowych eksperymentów. Zainteresowaniem uczniów cieszyła się także wystawa paleontologiczna, którą obejrzały w naszym Muzeum. Na zakończenie spotkania, laureatom konkursu "Smok z Lisowic", zostały wręczone nagrody. Wszystkie zgłoszone rysunki, a było ich 220 sztuk, zostały umieszczone na pokonkursowej wystawie, która będzie dostępna do oglądania do końca czerwca. Zapraszamy.

 

03.07.2015

WYNIKI KONKURSU RYSUNKOWEGO

Na konkurs rysunkowy zgłoszono, w dwóch kategoriach (kl. I-III SP i IV-VI SP), 220 prac ze szkół powiatu lublinieckiego. Dziękujemy wszystkim dzieciom i ich opiekunom za udział w konkursie i przysłanie ciekawych prac. Zwycięzców konkursu zapraszamy do udziału w spotkaniu, podczas którego nastąpi rozdanie nagród. Ze zwycięzcami mogą przyjechać także pozostali uczestnicy konkursu z ich szkoły. Udział w spotkaniu jest bezpłatny, ale prosimy zgłosić swój przyjazd do 25 maja, podając ilość osób, pod numerem telefonu: 889 773 089.  Rozdanie nagród odbędzie się 8 czerwca w muzeum, podczas spotkania, które rozpocznie się o godzinie 9:00. Zakończenie około godziny 13:00. (Z przyczyn niezależnych od nas musimy przesunąć termin spotkania z 1 VI na 8 VI). Jeżeli komuś ten termin nie odpowiada i nie będzie mógł przybyć po odbiór nagrody, zostanie ona wysłana pocztą.

Za wszystkie zmiany przepraszamy.

czytaj dalej
11.05.2015

KOLEJNA NOWOŚĆ W MUZEUM - ZĄB PRASSAKA

Od 1 maja br. na wystawie w lisowickim muzeum prezentujemy pierwszy odkryty w Polsce ząb prassaka. Ten niepozorny, kilkumilimetrowy ząb jest świadectwem tego, że ponad 200 milionów lat temu, na terenie dzisiejszego Śląska, żyły niewielkie zwierzęta wielkości współczesnej ryjówki będące praprzodkami ssaków. Jest to najstarszy znany ssak z terenu dzisiejszej Polski. Na wystawie można zobaczyć również rekonstrukcje tych zwierząt.

21.01.2015

KONKURS WAKACYJNY - WYNIKI

Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w naszym wakacyjnym konkursie i podczas wizyty w Muzeum odpowiedzieli na pytania dotyczące eksponatów z naszej wystawy. Spośród osób, które udzieliły bezbłędnych odpowiedzi wylosowaliśmy zwycięzców. Zestawy upominków prześlemy pocztą do Ewy Grabińskiej, Aliny Mazur, Karola Kubisza, Pawła Matuska i Mateusza Lesia. Gratulujemy i zapraszamy do udziału w innych naszych konkursach!

30.09.2014

SPOTKANIE WAKACYJNE W MUZEUM

W ramach akcji "NASZ POWIAT LUBLINIECKI - SPORT I ZABAWA - LATO 2014", zaprosiliśmy na spotkanie z paleontologią i jednym z odkrywców Smoka - pierwszego polskiego dinozaura drapieżnego. Pomimo niesprzyjającej pogody, 21 sierpnia o godzinie 8:00, grupa młodych poszukiwaczy skamieniałości stawiła się w Muzeum. Z powodu deszczu niemożliwe było wyjście w teren i wzięcie udziału w wykopaliskach. Zamiast tego odbyła się prezentacja, podczas której dr Grzegorz Niedźwiedzki opowiedział dzieciom o wykopaliskach w cegielni Lipie Śląskie, które trwają od 2006 roku. Następnie  oprowadził przybyłych po muzeum i pokazał skamieniałości zwierząt i roślin wydobyte z naszej ziemi i prezentowane na wystawie paleontologicznej w Muzeum w Lisowicach. Spotkanie zakończyło wspólne zdjęcie uczestników i ich opiekunów z dr. Niedźwiedzkim i Smokiem. Uczestnikom spotkania dziękujemy za przybycie a wszystkich zapraszamy do udziału w innych propozycjach naszego Muzeum.

22.08.2014

WAKACJE W MUZEUM

W czasie wakacji zapraszamy dzieci i młodzież do odwiedzenia naszego muzeum. W dniu 21 sierpnia będzie możliwość zawiedzenia wystawy oraz udział w wykopaliskach. Zajęcia mają na celu zapoznanie młodzieży ze zbiorami Muzeum. Po obejrzeniu wystawy przemaszerujemy na teren wykopalisk (ok. 1,5 m). Zajęcia poprowadzi dr Grzegorz Niedźwiedzki - jeden z odkrywców Smoka. Spotkanie odbędzie się pod warunkiem zebrania się grupy 10-20 osób, w związku z czym wprowadzono zapisy. Swój udział można zgłaszać do 19 sierpnia, pod adresem: blyszczmarek@wp.pl

Zapraszamy

czytaj dalej
25.07.2014

Wyniki konkursu fotograficznego pt.: DINOZAURY W OBIEKTYWIE

Na konkurs zgłoszono 26 prac. Komisja konkursowa przyznała Nagrodę Główną, dwa wyróżnienia i wyróżnienie od Inspiration Studio – Laboratorium Fotograficznego.

Laureatami konkursu zostali:

Nagroda Główna – Marek Leś ze Strzebinia za zdjęcie: „JASZCZUR TYRAN – PORTRET”
Wyróżnienie – Bogumiła Bal - Rupik z Lublińca za zdjęcie: „MÓJ CI ON”
Wyróżnienie – Ewa Ploska z Kochcic za zdjęcie: „TE DINOZAURY SĄ WŚRÓD NAS I MILE SPĘDZAMY WŚRÓD NICH CZAS”
Wyróżnienie od Inspiration Studio – Kółko Fotograficzne w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Lublińcu za zdjęcie: „MÓJ MAŁY PRZYJACIEL DINUŚ”

czytaj dalej
17.07.2014
17.07.2014