WYDARZENIA: Muzeum

Informacje związane z muzeum

Nowości w Muzeum

Otwarte 7 sierpnia ubiegłego roku gminne Muzeum Paleontologiczne w Lisowicach cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Obecnie, od początku lutego, prowadzona jest rozbudowa wystawy, a jej ponowne otwarcie dla zwiedzających przewidziano na 30 kwietnia, aby wszyscy zainteresowani mogli ją obejrzeć w trakcie majowego weekendu. Wystawa zostanie wzbogacona nie tylko o nowe sale wystawowe, ale przede wszystkim o nowe eksponaty. Jednym z nowych elementów będzie tzw. ekspozycja zmienna, która co roku prezentować będzie nowe eksponaty pozyskane w ramach współpracy z innymi muzeami, ośrodkami naukowymi czy instytucjami. Tegoroczna wystawa prezentować będzie kolekcję minerałów Roberta Borzęckiego, właściciela muzeum w Nowej Rudzie. Już teraz zachęcam do jej odwiedzenia. Nowością są również lekcje muzealne i zajęcia plastyczne które od 1 maja będą dostępne dla szkół. W dniach 1-30 kwietnia trwać będzie konkurs plastyczny pt. ”Fascynujący świat dinozaurów” przeznaczony dla uczniów z województwa śląskiego. Dla zwycięzców konkursu przewidziano atrakcyjne nagrody rzeczowe. Szczegóły oraz regulamin konkursu można znaleźć na stronie internetowej muzeum. Nagrody dla zwycięzców konkursu zostaną wręczone 17 maja, w czasie Pikniku Rodzinnego organizowanego przez Zespół Szkolno – Przedszkolny w Lisowicach. Powstanie i obecna rozbudowa muzeum jest efektem współpracy wielu ludzi, od samych naukowców począwszy, poprzez Zarząd Stowarzyszenia Rozwoju Sołectwa Lisowice, Sołtysa, Wójta Gminy, kierownictwo Lokalnego Centrum Społeczno - Kulturalnego w Lisowicach, aż do kierownictwa lisowickiej Filii Gminnej Biblioteki Publicznej. Myślę że tegoroczne lato przyniesie również wiele kolejnych ciekawych wydarzeń związanych z tą wystawą.

17.07.2014

1-30.04.2009

Trwa konkurs plastyczny pt. ”Fascynujący świat dinozaurów” adresowany do uczniów śląskich szkół. Zapraszamy do udziału.

17.07.2014

Luty - marzec 2009

Rozbudowa wystawy.

17.07.2014

02.12.2008

W Lisowicach, w Lokalnym Centrum Społeczno - Kulturalnym, miała miejsce prelekcja na temat triasu, którą prowadził jeden z odkrywców Smoka: dr Tomasz Sulej. W prelekcji uczestniczyło ponad 80 uczniów Gimnazjum w Łagiewnikach Wielkich, oraz 20 uczniów LO im. A. Mickiewicza w Lublińcu.

17.07.2014

28.11.2008

Muzeum zostało zaprezentowane na Zebraniu Członków Fundacji "Spichlerz Górnego Śląska".

17.07.2014

07.08.2008.

W Lisowicach zostało otwarte Muzeum Paleontologiczne. Ma ono swoją siedzibę w Lokalnym Centrum Społeczno - Kulturalnym. Na początek odbyła się konferencja prasowa z udziałem naukowców - odkrywców Smoka z Lisowic, przedstawicieli Urzędu Gminy Pawonków oraz przedstawicieli National Geographic Polska. Podczas konferencji prof. Jerzy dzik przedstawił wyniki badań prowadzonych na terenie cegielni "Lipie Śląskie". Następnie przedstawiciel Urzędu Gminy zapoznał zebranych z przebiegiem współpracy pomiędzy naukowcami a Gminą i mieszkańcami Lisowic. Po tej części spotkania goście udali się do muzeum, które otwarli, przecięciem wstęgi, prof. Jerzy Dzik, pani sekretarz Gminy Irena Sikora, pan sołtys Marian Mańka oraz pan wiceprezes Stowarzyszenia Rozwoju Sołectwa Lisowice Marek Błyszcz. Ks. proboszcz Henryk Morawiec poświęcił sale, a następnie dr Tomasz Sulej i mgr Grzegorz Niedźwiedzki oprowadzali zebranych po muzeum opowiadając o zgromadzonych eksponatach. 

Nna zdjęciu: prowadząca konferencje prasową pani Renata Piosek – Prezes Zarządu Stowarzyszenia Rozwoju Sołectwa Lisowice

17.07.2014

01.10.2008

Muzeum zostało zaprezentowane na IV Sesji Popularno Naukowej pt. „Dinozaury z Krasiejowa i nie tylko". Sesja została przygotowana przez WNoZ Uniwersytetu Śląskiego. Konferencję prowadził prof. Grzegorz Racki, Dyrektor Instytutu Paleobiologii PAN.

17.07.2014

29.07.2008

W Warszawie odbyła się konferencja prasowa zorganizowana przez polską edycję National Geographic. Tematem konferencji było m.in. odkrycie pierwszego polskiego dinozaura.

17.07.2014

Drodzy Goście!

Jestem przekonany, że strona internetowa Muzeum Paleontologicznego w Lisowicach zachęci Was do poznawania świata, który bezpowrotnie przeminął - świata dinozaurów. Muzeum w Lisowicach prezentuje początek długiej drogi, jaką przebyły te fascynujące zwierzęta. Mam nadzieję, że pasja jaka towarzyszyła odkrywcom pierwszego polskiego dinozaura i dicynodonta oraz twórcom wystawy, prezentującej ich szczątki, udzieli się również Wam i zachęci do odwiedzenia gminnego Muzeum Paleontologicznego w Lisowicach, które powstało przy współpracy Urzędu Gminy w Pawonkowie, Instytutu Paleobiologii PAN w Warszawie, Zarządu Stowarzyszenia Rozwoju Sołectwa Lisowice oraz Sołectwa Lisowice. Komisarz wystawy Marek Błyszcz

17.07.2014