Atrakcje

Muzeum Paleontologiczne prezentuje wystawę skamieniałości późnotriasowych, znalezionych na terenie gminy Pawonków. Unikatowe, na skalę światową, znaleziska są tutaj na wyciągnięcie ręki, a nawet można ich dotknąć. Oprócz stałej ekspozycji organizujemy wystawy czasowe. W poprzednich latach była to m.in. kolekcja pt.: „Świat skamieniałości i minerałów Roberta Borzęckiego”, obecnie zaś prezentujemy wystawę pt.: „Tajemnica pra-pióra z Kazachstanu”, na której można obejrzeć świetnie zachowane, różnorodne skamieniałości jurajskie z jeziora Karatau (ryby, owady, roślinność). W Muzeum organizujemy również spotkania paleontologiczne i noce w muzeum, podczas których można porozmawiać z paleontologami, naukowcami, osobami, które brały udział w wykopaliskach. W Muzeum odbywają się także różne konkursy zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci (plastyczne, wiedzy, fotograficzne, literackie), a prace uczestników prezentujemy na wystawach. Od kilku lat odbywa się u nas, 1 maja, Ogólnopolski Bieg „Tropami Śląskich Dinozaurów”.

Dla zwiedzających naszą wystawę przygotowaliśmy, oprócz oglądania eksponatów, zajęcia edukacyjne dostosowane do wieku (plastyczne, zabawowe, lekcyjne).

Muzeum znajduje się w Lokalnym Centrum Społeczno – Kulturalnym, w którym dostępna jest kawiarenka internetowa, biblioteka, sala odpowiednia do zorganizowania kursu, konferencji czy spotkania rodzinnego, boiska sportowe, plac zabaw dla dzieci, altanka z miejscem na ognisko.

W Lisowicach znajduje się kaplica pw. św. Jana Nepomucena z 1902 roku, Kościół pw. św. Jana Nepomucena wybudowany w latach 1989-1994, Skwer papieski, Historyczne Centrum Wsi, Lisi Szlak, przebiega tu także szlak „Droga św. Jakuba” (Częstochowa – Góra św. Anny). W pierwszy weekend czerwca odbywa się w miejscowości 24-godzinna sztafeta Kwietny Bieg.

Obszar gminy Pawonków jest typowo rolniczy. Największym atutem gminy są tereny rekreacyjne z pięknymi krajobrazami, zbiornikami wodnymi oraz lasami. Wśród obiektów godnych uwagi są m.in. zabytki:

Zespół pałacowo - parkowy z XIX w. w Dralinach,

Drewniany kościół pw. Narodzenia NMP z 1576 w Gwoździanach,

Zespół dworski z końca XVIII w. oraz Zespół dworski z końca XIX w. w Łagiewnikach Wielkich,

Późnoklasycystyczny kościół pw. św. Katarzyny wybudowany w latach 1806 – 1809 i klasycystyczna plebania z 1831 r. w Pawonkowie.

Następnie zobacz:

WYDARZENIA: Muzeum