O nas

7f5dca-glowa_kopia.pngMuzeum Paleontologiczne w Lisowicach powstało w 2008r. z inicjatywy mieszkańców Lisowic w oparciu o największe polskie odkrycia paleontologiczne. Środki na jego utworzenie, oraz ciągły rozwój pochodzą z budżetu Gminy Pawonków i różnego rodzaju środków UE.

Trwające osiem lat (2006 - 2013) wykopaliska doprowadziły do odkrycia kości pierwszego polskiego dinozaura drapieżnego Smoka z Lisowic ( nazwa potoczna ), oraz największego na świecie dicynodonta, prawdopodobnie jednego z ostatnich przedstawicieli tego wymarłego pod koniec triasu gatunku gadów ssakokształtnych.

Dużą niespodzianką dla naukowców było odkrycie szczątków jednego z najstarszych w Europie ssaków.

Również świat roślin który odsłania się w wyrobisku cegielni Lipie Śląskie jest niesamowicie bogaty. Wśród pozostałości roślinnych w postaci skamieniałych pni drzew, gałązek, pędów drzew, łusek nasiennych czy nasion badacze wyodrębnili piętnaście nowych gatunków roślinności nie znanych dotąd z innych miejsc na świecie.

Lista odkryć jest długa i wnosi ogromny wkład do światowej paleontologii.

Znajdują się na niej m.in.:

• Smok wawelski (nazwa potoczna Smok z Lisowic)
  • dicynodonty
  • celofyzy
  • plagiozaury
  • cyklotozaury
  • ryby dwudyszne
  • ryby trzonopletwe (przodkowie latimerii)
  • ryby ganoidowe
  • rekiny (hybodonty)
  • sfenodony (kuzyni hatterii)
  • pterozaury
  • niezidentyfikowane gady naczelne (archozaury)
  • małże
  • konchostraki
  • prassaki
  • onkoidy ( stromatolity )
  • palinomorfy (ziarna pylku i zarodniki- spory grzybow, mszakow i paprotnikow)
  • malzoraczki (Ostracoda)
  • owady (pokrywy chrzaszczy)
  • 15 gatónków roślinności
  • koprolity (skamieniałe odchody zwierząt triasowych)

Materiał pozyskany w czasie wykopalisk jest niezmiernie bogaty i stanowi zasób badawczy na kilka najbliższych lat. Pozwala to przypuszczać że naukowcy zaskoczą nas jeszcze kolejnymi odkryciami.

Planowane są również kolejne etapy wykopalisk.

Następnie zobacz:

Atrakcje - sprawdź co możesz u nas zobaczyć