WYDARZENIA: Muzeum

Informacje związane z muzeum

8 LAT MINĘŁO...

W sierpniu tego roku minęło 8 lat od otwarcia naszego Muzeum. Przez te lata odwiedzili nas goście z różnych zakątków Polski, Europy i świata. W Księdze gości znalazły się wpisy osób przybyłych m.in. z: Południowej Afryki, USA, Australii, Brazylii, Francji, Niemiec, Słowacji, Włoch, Wielkiej Brytanii, Belgii, Macedonii, Chorwacji, Finlandii, Portugalii, Holandii, Danii, Warszawy, Gdańska, Legnicy, Jeleniej Góry, Łodzi, Gorzowa Wielkopolskiego, Chełma, Szczecina, Podhala, Żywca, Tychów, Pszczyny, Rybnika, Katowic, Pyskowic, Sosnowca, Radzionkowa, Gliwic, Częstochowy, Opola, Tworoga,  Rud, Starczy, Herbów, Wilczy, Lubszy, Dobrodzienia, Lublińca, Kochanowic, Pawonkowa, Lubecka i wielu okolicznych miejscowości. Wśród zwiedzających byli profesorowie, naukowcy, dziennikarze, studenci, uczniowie, dzieci biorące udział w różnych koloniach, grupy rowerowe, miłośnicy paleontologii, uczestnicy Biegu Tropami Śląskich Dinozaurów, uczestnicy wykopalisk.

czytaj dalej
04.10.2016

KONKURS DLA ZWIEDZAJĄCYCH - wyniki

Od początku lipca do końca września trwał konkurs dla osób zwiedzających nasze Muzeum. Mógł w nim wziąć udział każdy, kto przestąpił próg naszej placówki. Oglądając wystawę, należało poszukać odpowiedzi na kilka pytań dotyczących eksponatów znajdujących się w naszym Muzeum. Drobne upominki prześlemy osobom, wylosowanym spośród tych, które bezbłędnie odpowiedziały na 7 pytań zawartych w quizie. Są to: Paulina i Ewelina Irek, Zosia Niećko, Karol Jaworski, Izabela Niewiadomska, Marcel Baron, Mikołaj Śleziak. Gratulujemy, dziękujemy za udział w zabawie i zapraszamy ponownie do Muzeum Paleontologicznego w Lisowicach.

04.10.2016

KONKURS

UWAGA! Termin zgłaszania prac został przesunięty do końca lutego. Zapraszamy.

Kości pierwszego polskiego dinozaura znaleziono na terenie naszego powiatu. Nazwano go Smok. Jego skamieniałe kości oraz rekonstrukcje znajdują się w naszym Muzeum.

Zachęcamy do włączenia wyobraźni i opowiedzenia bajki o Smoku, który żył na terenie dzisiejszej gminy Pawonków 200 mln lat temu.

Regulamin i formularz zgłoszenia znajdują się poniżej.

Zapraszamy serdecznie!

czytaj dalej
19.09.2016

KONKURS "Zdjęcie dnia"

W czasie V Ogólnopolskiego Biegu Tropami Śląskich Dinozaurów wykonywaliście Państwo zdjęcia, które można było zgłosić na konkurs. Zdjęciem dnia została fotografia, którą przesłała pani Agnieszka Szampera z Zawadzkiego. Gratulujemy serdecznie. Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w zabawie.

19.05.2016

"Smok z Lisowic. Wielki drapieżnik z triasu" - najnowsza publikacja dr. Grzegorza Niedźwiedzkiego

Książka jest napisana językiem bardzo barwnym i zarazem zrozumiałym dla każdego odbiorcy, niekoniecznie będącego z paleontologią "za pan brat". Jest bardzo bogato zdobiona licznymi rycinami oraz zdjęciami, co nadaje jej kolorytu i pozwala rozbudzić wyobraźnię czytelników. Zawiera niezwykle ciekawy i barwny opis wykopalisk paleontologicznych prowadzonych w latach 2006 - 2014 w wyrobisku, nieczynnej już dziś, cegielni Lipie Śląskie, na terenie Gminy Pawonków. Autor z wielką starannością dokonał analizy zdarzeń, które poprzedziły odkrycie pierwszego polskiego dinozaura drapieżnego - Smoka wawelskiego. Jednakże warto pamiętać o tym, iż pierwotna nazwa tego, odkrytego w 2006 roku, teropoda to właśnie tytułowy Smok z Lisowic. Ciekawy i barwny materiał zawarty w książce został uzupełniony nie mniej ciekawym filmem dokumentalnym pt. "Tropami śląskich dinozaurów" zrealizowanym na zlecenie Gminy Pawonków. Autorem opracowań materiałów zawartych w filmie jest Marek Błyszcz, a muzyki Marek Kunicki.

czytaj dalej
14.10.2015

NA TROPACH SMOKA WAWELSKIEGO

1 lipca gościliśmy w Muzeum pana dr. Marka Sikorskiego, autora książek o smokach. Spotkanie zostało zorganizowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną i Lokalne Centrum Społeczno - Kulturalne przy udziale Muzeum Paleontologicznego. W części poświęconej spotkaniu z autorem książki pt.: "Smok wawelski w kręgu mitu i historii", nasz gość przedstawił treści zawarte w publikacji oraz opowiedział o potworach i smokach, przytaczając treści z różnych dokumentów, a na koniec swojego wystąpienia przekazał - Muzeum Paleontologicznemu w Lisowicach i Gminnej Bibliotece Publicznej - "Dyplom pogromcy smoka".  Następnie pan Marek Błyszcz pokrótce wyjaśnił powiązania między smokami a dinozaurami, jak też wytłumaczył skąd wzięła się nazwa naszego dinozaura. Była to także okazja do zaprezentowania książki dr. Grzegorza Niedźwiedzkiego pt.: "Smok z Lisowic".

czytaj dalej
03.07.2015

DZIEŃ DZIECKA W MUZEUM

Z okazji zakończenia konkursu rysunkowego pt.: "Smok z Lisowic", 8 czerwca odbył się Dzień Dziecka w Muzeum. Na uczestników spotkania czekało wiele atrakcji. Pierwszą z nich był występ Teatru A z Gliwic, który przedstawił historię Smoka Kuby. Była to piękna opowieść z morałem, że w każdym z nas jest dobro i że dobrem można zwyciężać i zmieniać ludzi na lepszych.
Następnie dzieci zostały podzielone na trzy grupy i na zmianę brały udział w kolejnych punktach planu. Podczas zajęć plastycznych tworzyły DINOPANORAMĘ, a w czasie Interaktywnego Pokazu Naukowego obserwowały różne doświadczenia, a także same pomagały w przeprowadzaniu widowiskowych eksperymentów. Zainteresowaniem uczniów cieszyła się także wystawa paleontologiczna, którą obejrzały w naszym Muzeum. Na zakończenie spotkania, laureatom konkursu "Smok z Lisowic", zostały wręczone nagrody. Wszystkie zgłoszone rysunki, a było ich 220 sztuk, zostały umieszczone na pokonkursowej wystawie, która będzie dostępna do oglądania do końca czerwca. Zapraszamy.

 

03.07.2015

WYNIKI KONKURSU RYSUNKOWEGO

Na konkurs rysunkowy zgłoszono, w dwóch kategoriach (kl. I-III SP i IV-VI SP), 220 prac ze szkół powiatu lublinieckiego. Dziękujemy wszystkim dzieciom i ich opiekunom za udział w konkursie i przysłanie ciekawych prac. Zwycięzców konkursu zapraszamy do udziału w spotkaniu, podczas którego nastąpi rozdanie nagród. Ze zwycięzcami mogą przyjechać także pozostali uczestnicy konkursu z ich szkoły. Udział w spotkaniu jest bezpłatny, ale prosimy zgłosić swój przyjazd do 25 maja, podając ilość osób, pod numerem telefonu: 889 773 089.  Rozdanie nagród odbędzie się 8 czerwca w muzeum, podczas spotkania, które rozpocznie się o godzinie 9:00. Zakończenie około godziny 13:00. (Z przyczyn niezależnych od nas musimy przesunąć termin spotkania z 1 VI na 8 VI). Jeżeli komuś ten termin nie odpowiada i nie będzie mógł przybyć po odbiór nagrody, zostanie ona wysłana pocztą.

Za wszystkie zmiany przepraszamy.

czytaj dalej
11.05.2015
Następnie zobacz:

WYDARZENIA: Bieg tropami dinozaurów