Informacje związane z muzeum
UWAGA! Termin zgłaszania prac został przesunięty do końca lutego. Zapraszamy.
W czasie V Ogólnopolskiego Biegu Tropami Śląskich Dinozaurów wykonywaliście Państwo zdjęcia, które można było zgłosić na konkurs. Zdjęciem dnia została fotografia, którą przesłała pani Agnieszka Szampera z Zawadzkiego. Gratulujemy serdecznie. Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w zabawie.
Książka jest napisana językiem bardzo barwnym i zarazem zrozumiałym dla każdego odbiorcy, niekoniecznie będącego z paleontologią "za pan brat". Jest bardzo bogato zdobiona licznymi rycinami oraz zdjęciami, co nadaje jej kolorytu i pozwala rozbudzić wyobraźnię czytelników. Zawiera niezwykle ciekawy i barwny opis wykopalisk paleontologicznych prowadzonych w latach 2006 - 2014 w wyrobisku, nieczynnej już dziś, cegielni Lipie Śląskie, na terenie Gminy Pawonków. Autor z wielką starannością dokonał analizy zdarzeń, które poprzedziły odkrycie pierwszego polskiego dinozaura drapieżnego - Smoka wawelskiego. Jednakże warto pamiętać o tym, iż pierwotna nazwa tego, odkrytego w 2006 roku, teropoda to właśnie tytułowy Smok z Lisowic. Ciekawy i barwny materiał zawarty w książce został uzupełniony nie mniej ciekawym filmem dokumentalnym pt. "Tropami śląskich dinozaurów" zrealizowanym na zlecenie Gminy Pawonków. Autorem opracowań materiałów zawartych w filmie jest Marek Błyszcz, a muzyki Marek Kunicki.
1 lipca gościliśmy w Muzeum pana dr. Marka Sikorskiego, autora książek o smokach. Spotkanie zostało zorganizowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną i Lokalne Centrum Społeczno - Kulturalne przy udziale Muzeum Paleontologicznego. W części poświęconej spotkaniu z autorem książki pt.: "Smok wawelski w kręgu mitu i historii", nasz gość przedstawił treści zawarte w publikacji oraz opowiedział o potworach i smokach, przytaczając treści z różnych dokumentów, a na koniec swojego wystąpienia przekazał - Muzeum Paleontologicznemu w Lisowicach i Gminnej Bibliotece Publicznej - "Dyplom pogromcy smoka". Następnie pan Marek Błyszcz pokrótce wyjaśnił powiązania między smokami a dinozaurami, jak też wytłumaczył skąd wzięła się nazwa naszego dinozaura. Była to także okazja do zaprezentowania książki dr. Grzegorza Niedźwiedzkiego pt.: "Smok z Lisowic".
Na konkurs rysunkowy zgłoszono, w dwóch kategoriach (kl. I-III SP i IV-VI SP), 220 prac ze szkół powiatu lublinieckiego. Dziękujemy wszystkim dzieciom i ich opiekunom za udział w konkursie i przysłanie ciekawych prac. Zwycięzców konkursu zapraszamy do udziału w spotkaniu, podczas którego nastąpi rozdanie nagród. Ze zwycięzcami mogą przyjechać także pozostali uczestnicy konkursu z ich szkoły. Udział w spotkaniu jest bezpłatny, ale prosimy zgłosić swój przyjazd do 25 maja, podając ilość osób, pod numerem telefonu: 889 773 089. Rozdanie nagród odbędzie się 8 czerwca w muzeum, podczas spotkania, które rozpocznie się o godzinie 9:00. Zakończenie około godziny 13:00. (Z przyczyn niezależnych od nas musimy przesunąć termin spotkania z 1 VI na 8 VI). Jeżeli komuś ten termin nie odpowiada i nie będzie mógł przybyć po odbiór nagrody, zostanie ona wysłana pocztą.
Za wszystkie zmiany przepraszamy.
Od 1 maja br. na wystawie w lisowickim muzeum prezentujemy pierwszy odkryty w Polsce ząb prassaka. Ten niepozorny, kilkumilimetrowy ząb jest świadectwem tego, że ponad 200 milionów lat temu, na terenie dzisiejszego Śląska, żyły niewielkie zwierzęta wielkości współczesnej ryjówki będące praprzodkami ssaków. Jest to najstarszy znany ssak z terenu dzisiejszej Polski. Na wystawie można zobaczyć również rekonstrukcje tych zwierząt.