WYDARZENIA: Muzeum

Informacje związane z muzeum

KONKURS WAKACYJNY - WYNIKI

Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w naszym wakacyjnym konkursie i podczas wizyty w Muzeum odpowiedzieli na pytania dotyczące eksponatów z naszej wystawy. Spośród osób, które udzieliły bezbłędnych odpowiedzi wylosowaliśmy zwycięzców. Zestawy upominków prześlemy pocztą do Ewy Grabińskiej, Aliny Mazur, Karola Kubisza, Pawła Matuska i Mateusza Lesia. Gratulujemy i zapraszamy do udziału w innych naszych konkursach!

30.09.2014

SPOTKANIE WAKACYJNE W MUZEUM

W ramach akcji "NASZ POWIAT LUBLINIECKI - SPORT I ZABAWA - LATO 2014", zaprosiliśmy na spotkanie z paleontologią i jednym z odkrywców Smoka - pierwszego polskiego dinozaura drapieżnego. Pomimo niesprzyjającej pogody, 21 sierpnia o godzinie 8:00, grupa młodych poszukiwaczy skamieniałości stawiła się w Muzeum. Z powodu deszczu niemożliwe było wyjście w teren i wzięcie udziału w wykopaliskach. Zamiast tego odbyła się prezentacja, podczas której dr Grzegorz Niedźwiedzki opowiedział dzieciom o wykopaliskach w cegielni Lipie Śląskie, które trwają od 2006 roku. Następnie  oprowadził przybyłych po muzeum i pokazał skamieniałości zwierząt i roślin wydobyte z naszej ziemi i prezentowane na wystawie paleontologicznej w Muzeum w Lisowicach. Spotkanie zakończyło wspólne zdjęcie uczestników i ich opiekunów z dr. Niedźwiedzkim i Smokiem. Uczestnikom spotkania dziękujemy za przybycie a wszystkich zapraszamy do udziału w innych propozycjach naszego Muzeum.

22.08.2014

WAKACJE W MUZEUM

W czasie wakacji zapraszamy dzieci i młodzież do odwiedzenia naszego muzeum. W dniu 21 sierpnia będzie możliwość zawiedzenia wystawy oraz udział w wykopaliskach. Zajęcia mają na celu zapoznanie młodzieży ze zbiorami Muzeum. Po obejrzeniu wystawy przemaszerujemy na teren wykopalisk (ok. 1,5 m). Zajęcia poprowadzi dr Grzegorz Niedźwiedzki - jeden z odkrywców Smoka. Spotkanie odbędzie się pod warunkiem zebrania się grupy 10-20 osób, w związku z czym wprowadzono zapisy. Swój udział można zgłaszać do 19 sierpnia, pod adresem: blyszczmarek@wp.pl

Zapraszamy

czytaj dalej
25.07.2014

Wyniki konkursu fotograficznego pt.: DINOZAURY W OBIEKTYWIE

Na konkurs zgłoszono 26 prac. Komisja konkursowa przyznała Nagrodę Główną, dwa wyróżnienia i wyróżnienie od Inspiration Studio – Laboratorium Fotograficznego.

Laureatami konkursu zostali:

Nagroda Główna – Marek Leś ze Strzebinia za zdjęcie: „JASZCZUR TYRAN – PORTRET”
Wyróżnienie – Bogumiła Bal - Rupik z Lublińca za zdjęcie: „MÓJ CI ON”
Wyróżnienie – Ewa Ploska z Kochcic za zdjęcie: „TE DINOZAURY SĄ WŚRÓD NAS I MILE SPĘDZAMY WŚRÓD NICH CZAS”
Wyróżnienie od Inspiration Studio – Kółko Fotograficzne w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Lublińcu za zdjęcie: „MÓJ MAŁY PRZYJACIEL DINUŚ”

czytaj dalej
17.07.2014
17.07.2014

23.09.2010

Muzeum zostało wyróżnione godłem lokalnym GWIAZDA SPICHLERZA, w kategorii Turystyka. LGD Spichlerz Górnego Śląska chce tym godłem promować wyroby, miejsca, ludzi i wydarzenia, które pozytywnie wyróżniają się w naszym regionie, stanowiąc jego atrakcyjną wizytówkę. Godło GWIAZDA SPICHLERZA przyznawane jest na dwa lata w drodze konkursu. Nagradzane są nim wyroby i przedsięwzięcia, które charakteryzują się sprawdzonym poziomem: wysoką jakością, oryginalnością, przemyślaną, wyjątkowo ciekawą ofertą.

17.07.2014

11-19.09.2010

W dniach od 11 do 19 września 2010 nasze muzeum gościło na IV ŚWIĘTOKRZYSKIM PIKNIKU JURAJSKIM w bałtowskim JuraParku. Obecna edycja Pikniku kładła nacisk na aspekt edukacyjno-naukowy. W trakcie jej trwania odbywały się liczne wykłady i prelekcje o tematyce geologicznej, archeologicznej, paleontologicznej i przyrodniczej. Udział w imprezie wzięło ponad 40 wystawców z terenu całej Polski: muzea, instytucje, kolekcjonerzy. Licznie zgromadzone okazy można było podziwiać w trzech obszarach tematycznych: SKARBY ZIEMI, STREFA ŚWIĘTOKRZYSKA, TWÓRCY REGIONALNI. Część wystawy z naszego muzeum zaprezentowaliśmy w sąsiedztwie minerałów i skamieniałości zgromadzonych w namiocie SKARBY ZIEMI. Wystawy połączone były z kiermaszem i różnymi pokazami: szlifowanie kamieni (m.in. krzemienia pasiastego), cięcie agatów, łupanie gontu, lepienie naczyń z gliny na kole garncarskim. Można było również przenieść się w czasie do wioski paleolitycznej i uczestniczyć w wytwarzaniu przedmiotów codziennego użytku. Możliwość przejażdżki wozem bojowym oferowało Muzeum im. "Orła Białego" w Skarżysku - Kamiennej, a Muzeum Zabawy i Zabawek w Kielcach przygotowało różne gry. Chętni mogli spróbować gry w cymbergaja, serso, kręgle, chodzenia na szczudłach i kilkuosobowych nartach oraz rozegrać partię domina, warcabów i bierek w wersji XXL. Dla dzieci przygotowane zostały warsztaty paleontologiczne i inne ciekawe atrakcje. Odbyły się także dwa koncerty: na rozpoczęcie wystąpili m.in. Krystyna Giżowska, Bogusław Mec i Zbigniew Wodecki, zaś na zakończenie zagrały m.in.: Armia, Izrael, Proletariat. Na Pikniku nie zabrakło także świętokrzystkich przysmaków: przetworów, ciast i ciasteczek, suszonych owoców, miodu czy nalewek. Serdecznie dziękujemy organizatorom za zaproszenie i gratulujemy wspaniałego przygotowania Pikniku.

17.07.2014

25.07.–27.08.2010

WYKOPALISKA Wykopaliska paleontologiczne prowadzone w wyrobisku cegielni „Lipie Śląskie” od kilku lat przykuwają uwagę mediów, naukowców oraz mieszkańców naszego regionu i wielu innych. Tegoroczny sezon wykopaliskowy obfitował w liczne wizyty ciekawych i znanych osób, szczególnie ze świata nauki. Wykopaliska oraz Muzeum w Lisowicach odwiedzili m.in. - dr Steve Brusatte z Nowego Jorku, dr Richard Butler z Monachium, prof. Michael Benton z Uniwersytetu w Bristolu, prof. Jerzy Dzik z PAN czy wreszcie wicemarszałek województwa śląskiego Zbyszek Zaborowski. Przez kilka dni w studenckim obozie poszukiwawczym uczestniczyła młodzież z „Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci”, który wspiera osoby wybitnie uzdolnione. Z grupy 100 chętnych do udziału w wykopaliskach zaproszenie otrzymało 5 licealistów.

czytaj dalej
17.07.2014