WYDARZENIA: Muzeum

Informacje związane z muzeum

Wyniki konkursu fotograficznego pt.: DINOZAURY W OBIEKTYWIE

Na konkurs zgłoszono 26 prac. Komisja konkursowa przyznała Nagrodę Główną, dwa wyróżnienia i wyróżnienie od Inspiration Studio – Laboratorium Fotograficznego.

Laureatami konkursu zostali:

Nagroda Główna – Marek Leś ze Strzebinia za zdjęcie: „JASZCZUR TYRAN – PORTRET”
Wyróżnienie – Bogumiła Bal - Rupik z Lublińca za zdjęcie: „MÓJ CI ON”
Wyróżnienie – Ewa Ploska z Kochcic za zdjęcie: „TE DINOZAURY SĄ WŚRÓD NAS I MILE SPĘDZAMY WŚRÓD NICH CZAS”
Wyróżnienie od Inspiration Studio – Kółko Fotograficzne w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Lublińcu za zdjęcie: „MÓJ MAŁY PRZYJACIEL DINUŚ”

czytaj dalej
17.07.2014
17.07.2014

23.09.2010

Muzeum zostało wyróżnione godłem lokalnym GWIAZDA SPICHLERZA, w kategorii Turystyka. LGD Spichlerz Górnego Śląska chce tym godłem promować wyroby, miejsca, ludzi i wydarzenia, które pozytywnie wyróżniają się w naszym regionie, stanowiąc jego atrakcyjną wizytówkę. Godło GWIAZDA SPICHLERZA przyznawane jest na dwa lata w drodze konkursu. Nagradzane są nim wyroby i przedsięwzięcia, które charakteryzują się sprawdzonym poziomem: wysoką jakością, oryginalnością, przemyślaną, wyjątkowo ciekawą ofertą.

17.07.2014

11-19.09.2010

W dniach od 11 do 19 września 2010 nasze muzeum gościło na IV ŚWIĘTOKRZYSKIM PIKNIKU JURAJSKIM w bałtowskim JuraParku. Obecna edycja Pikniku kładła nacisk na aspekt edukacyjno-naukowy. W trakcie jej trwania odbywały się liczne wykłady i prelekcje o tematyce geologicznej, archeologicznej, paleontologicznej i przyrodniczej. Udział w imprezie wzięło ponad 40 wystawców z terenu całej Polski: muzea, instytucje, kolekcjonerzy. Licznie zgromadzone okazy można było podziwiać w trzech obszarach tematycznych: SKARBY ZIEMI, STREFA ŚWIĘTOKRZYSKA, TWÓRCY REGIONALNI. Część wystawy z naszego muzeum zaprezentowaliśmy w sąsiedztwie minerałów i skamieniałości zgromadzonych w namiocie SKARBY ZIEMI. Wystawy połączone były z kiermaszem i różnymi pokazami: szlifowanie kamieni (m.in. krzemienia pasiastego), cięcie agatów, łupanie gontu, lepienie naczyń z gliny na kole garncarskim. Można było również przenieść się w czasie do wioski paleolitycznej i uczestniczyć w wytwarzaniu przedmiotów codziennego użytku. Możliwość przejażdżki wozem bojowym oferowało Muzeum im. "Orła Białego" w Skarżysku - Kamiennej, a Muzeum Zabawy i Zabawek w Kielcach przygotowało różne gry. Chętni mogli spróbować gry w cymbergaja, serso, kręgle, chodzenia na szczudłach i kilkuosobowych nartach oraz rozegrać partię domina, warcabów i bierek w wersji XXL. Dla dzieci przygotowane zostały warsztaty paleontologiczne i inne ciekawe atrakcje. Odbyły się także dwa koncerty: na rozpoczęcie wystąpili m.in. Krystyna Giżowska, Bogusław Mec i Zbigniew Wodecki, zaś na zakończenie zagrały m.in.: Armia, Izrael, Proletariat. Na Pikniku nie zabrakło także świętokrzystkich przysmaków: przetworów, ciast i ciasteczek, suszonych owoców, miodu czy nalewek. Serdecznie dziękujemy organizatorom za zaproszenie i gratulujemy wspaniałego przygotowania Pikniku.

17.07.2014

25.07.–27.08.2010

WYKOPALISKA Wykopaliska paleontologiczne prowadzone w wyrobisku cegielni „Lipie Śląskie” od kilku lat przykuwają uwagę mediów, naukowców oraz mieszkańców naszego regionu i wielu innych. Tegoroczny sezon wykopaliskowy obfitował w liczne wizyty ciekawych i znanych osób, szczególnie ze świata nauki. Wykopaliska oraz Muzeum w Lisowicach odwiedzili m.in. - dr Steve Brusatte z Nowego Jorku, dr Richard Butler z Monachium, prof. Michael Benton z Uniwersytetu w Bristolu, prof. Jerzy Dzik z PAN czy wreszcie wicemarszałek województwa śląskiego Zbyszek Zaborowski. Przez kilka dni w studenckim obozie poszukiwawczym uczestniczyła młodzież z „Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci”, który wspiera osoby wybitnie uzdolnione. Z grupy 100 chętnych do udziału w wykopaliskach zaproszenie otrzymało 5 licealistów.

czytaj dalej
17.07.2014

7.08.2010

SPOTKANIE PALEONTOLOGICZNE Od pięciu lat prowadzone są wykopaliska paleontologiczne w cegielni „Lipie Śląskie”. Odkrycia dokonywane tutaj są bardzo ciekawe, a nawet sensacyjne. Inspirują one też do podejmowania różnych działań. Jednym z takich pomysłów było zorganizowanie SPOTKANIA PALEONTOLOGICZNEGO, aby przybliżyć, w sposób przystępny dla każdego, tematykę paleontologii i badań prowadzonych przez „naszych naukowców”. Spotkanie odbyło się 7 sierpnia w LCSK, a bezpośrednią okazją do jego przygotowania była druga rocznica otwarcia Muzeum Paleontologicznego w Lisowicach oraz obecność paleontologów prowadzących właśnie w tych dniach prace wykopaliskowe. Przybyli goście wysłuchali trzech prelekcji przygotowanych przez naukowców (1. Tropy czworonogów z osadów środkowego dewonu i ich znaczenie dla interpretacji paleobiologicznej – G. Niedźwiedzki; 2. Liaoning – Chińskie okno na kredowy świat dinozaurów – K. Owocki; 3. Śladami polskich dinozaurów – G. Niedźwiedzki), mieli możliwość porozmawiać ze studentami oraz z panem Grzegorzem Niedźwiedzkim, jednym z odkrywców Smoka z Lisowic, a także zwiedzili muzeum. Całość miała charakter luźnego spotkania z nauką, rozmowy toczyły się także przy kawie i specjalnie na tę okazję upieczonych ciasteczkach w kształcie dinozaurów. Dla dzieci przygotowane zostały gipsowe figurki do malowania.

17.07.2014

31.07.2010

W Koszęcinie odbył się pierwszy Piknik Leśno-Łowiecki "Cietrzewisko", na który przygotowaliśmy muzealną mini ekspozycję. Pokazaliśmy na niej skamieniałości roślinne i zwierzęce oraz prezentację multimedialną pt.: Las triasowy. Młodsi goście po raz kolejny mieli okazję wziąć udział w zajęciach plastycznych z dinozaurami w roli głównej.

17.07.2014

23.07.2010

W tym dniu mieliśmy zaszczyt gościć w naszym Muzeum prof. Michaela Bentona z Uniwersytetu w Bristolu (Wielka Brytania). Naukowiec, wybitny angielski paleontolog, zwiedził Muzeum w towarzystwie prof. Jerzego Dzika i dr. Tomasza Suleja. Prof. Michael Benton: To było zupełnie niespodziewane odkrycie. Naukowcy spodziewali się tu znaleźć kości innych dinozaurów, podobne do tych, które zostały odnalezione w Niemczech.

17.07.2014