WYDARZENIA: Muzeum

Informacje związane z muzeum

17-18.07.2010

W tych dniach odbywał się w Lisowicach "Piknik od lisa do dinozaura", na który przygotowany został kolejny element ścieżki dydaktycznej dotyczący flory i fauny triasu. Plansza pt.: ŻYCIE W TRIASIE została umieszczona przy chodniku prowadzącym do muzeum. Można na niej przeczytać o życiu w morzu i na lądzie oraz o roślinności. Obok ciekawych informacji znalazły się unikatowe zdjęcia.

17.07.2014

7.07.2010

W tych dniach gościliśmy naukowców z Nowego Jorku i Monachium. Dr Steve Brusatte i dr Richard Butler wraz z Grzegorzem Niedźwiedzkim odwiedzili wyrobisko w cegielni oraz Muzeum. Naukowcy przez dwa tygodnie prowadzili badania na terenie Śląska. W cegielni “Lipie Śląskie” pojawili się ze względu na znaczenie miejsca i dokonanego tutaj, przez polskich naukowców, odkrycia. Dr Richard Butler: Te wykopaliska są nie lada okazją, aby zebrać potrzebny do badań materiał. Przyjechałem tutaj prowadzić badania, ponieważ interesuje mnie, jak zmieniały się prehistoryczne ekosystemy. Dr Steve Brussatte: Badam początki dinozaurów, interesuje mnie ewolucyjne pochodzenie dużych dinozaurów takich jak tyranozaury. Latem wyruszam na zagraniczne ekspedycje naukowe. Odnalezione w Lisowicach kości dinozaurów znakomicie rokują dalszym badaniom, gdyż zachowały się w dobrym stanie.

17.07.2014

26-27.06.2010

Mieliśmy kolejną okazję, aby zaprezentować Muzeum na zewnątrz. Tym razem gościliśmy na Święcie Śląska w Koszęcinie. Oprócz kilku eksponatów zabraliśmy ze sobą także prezentację multimedialną oraz modele dinozaurów do malowania, które cieszyły się dużym zainteresowaniem dzieci. Podczas warsztatów plastycznych chętne dzieci robiły także dinozaury z gliny oraz malowały i rysowały.

17.07.2014

Konkurs pt. „Świat polskich dinozaurów” rozstrzygnięty

12 maja w Muzeum Paleontologicznym w Lisowicach odbył się finał konkursu pt. „Świat polskich dinozaurów”, adresowany do uczniów szkół powiatu lublinieckiego. Organizatorami konkursu byli: lisowickie Muzeum Paleontologiczne i Lokalne Centrum Społeczno-Kulturalne w Lisowicach. Nagrody ufundowało Stowarzyszenie Rozwoju Sołectwa Lisowice.

Patronat honorowy nad konkursem objęli Wójt Gminy Pawonków Henryk Swoboda, oraz Starosta Lubliniecki Joachim Smyła. W tym miejscu warto przypomnieć, że to właśnie dzięki staraniom pana starosty, w roku 2009 Muzeum zostało wzbogacone o model plateozaura, wielkiego roślinożernego dinozaura z końca triasu. W jury zasiadali: Grzegorz Niedźwiedzki, wybitny polski paleontolog, odkrywca pierwszego polskiego dinozaura drapieżnego, Irena Kazek, dyrektor Zespołu Szkolno Przedszkolnego w Lisowicach oraz Katarzyna Koza, kierownik Lokalnego Centrum Społeczno- Kulturalnego w Lisowicach.

czytaj dalej
17.07.2014

14.04.2010

14 kwietnia 2010 odbył się półfinał konkursu wiedzy pt. "Świat polskich dinozaurów", w którym udział wzięli uczniowie szkół powiatu lublinieckiego. Organizatorami konkursu są Muzeum Paleontologiczne w Lisowicach oraz Lokalne Centrum Społeczno - Kulturalne w Lisowicach. Uczniowie z wielkim zapałem przystąpili do rozwiązywania testów. Najlepsi wyłonieni przez Komisję konkursową 12 maja wezmą udział w finale. Uczestnicy konkursu mieli okazję zwiedzić Muzeum, po którym oprowadzał sam Grzegorz Niedźwiedzki znany polski paleontolog, jeden z odkrywców Smoka. Organizatorzy przekazują słowa uznania i podziękowania wszystkim pedagogom, którzy podjęli trud przygotowania uczniów do konkursu, a jest to przecież temat niełatwy, często zawierający wyrazy i sformułowania, które trudno wymówić i zapamiętać. Być może wśród uczestników konkursu są tacy, którzy kontynuując swą młodzieńczą pasję, za kilka lat znajdą się na okładkach gazet, jako światowej sławy odkrywcy. Patronat honorowy nad Konkursem objęli: Wójt Gminy Pawonków oraz Starosta Powiatu Lublinieckiego.

17.07.2014

7.04.2010

Wicemarszałek Województwa Śląskiego Zbyszek Zaborowski odwiedził Muzeum w Lisowicach. Wizyta połączona była z udziałem Pana Marszałka w uroczystościach otwarcia Gimnazjum w Pawonkowie.

17.07.2014

Nagroda dla Lisowickiego Muzeum

W dniu 9 listopada br. w sali Sejmu Śląskiego, na organizowanym corocznie Forum Sołtysów, zebrali się reprezentanci społeczności wiejskiej z naszego regionu. W spotkaniu również udział wzięli przedstawiciele Śląskiej Izby Rolniczej, instytucji związanych z rolnictwem i wsią oraz laureaci szóstej już edycji Konkursu Piękna Wieś Województwa Śląskiego. W tegorocznym konkursie wzięły udział aż 33 gminy. 

czytaj dalej
17.07.2014

22-23.08.2009

Byliśmy na Pikniku Country w Leśnej Dolinie. Piknik ten jest co roku organizowany przez ZPiT Śląsk w Koszęcinie. Była to doskonała okazja, aby przybliżyć wiedzę o lisowickim muzeum nie tylko mieszkańcom naszego powiatu, ale także mieszkańcom wielu śląskich miast, którzy licznie zjechali do Koszęcina. Dzieci mogły wziąć udział w warsztatach plastycznych malując miniaturowe modele dinozaurów, które potem zabierały do domu, a dorośli mieli okazję zapoznać się z ofertą naszego muzeum i zobaczyć niektóre eksponaty.

17.07.2014

Plateozaur w Lisowicach

Muzeum otrzymało od powiatu model dinozaura. Jest nim plateozaur, duży dinozaur roślinożerny żyjący w triasie. Model ten stanowi część planowanej ścieżki dydaktycznej na temat flory, fauny i geografii późnego triasu (251-191 mln lat temu). Uroczyste przekazanie modelu odbyło się 19 lipca br. w trakcie "Pikniku z Dinozaurem". Dokonał go Wice starosta naszego powiatu Tadeusz Konina. Była to też dobra okazja, aby razem z Panią sekretarz Danutą Lampką zwiedzić lisowickie muzeum.

17.07.2014

19.07.2009

W niedzielę 19 lipca br. odbył się "Piknik z dinozaurem" zorganizowany przy Muzeum Paleontologicznym w Lisowicach. Impreza przygotowywana od wielu tygodni stanęła pod znakiem zapytania kiedy dzień wcześniej, w sobotę, burza zniszczyła trzy z czterech rozstawionych namiotów, a organizatorzy ze względu na niestabilną pogodę zmuszeni byli odwołać wiele z przewidzianych na festyn atrakcji. Ostatecznie jednak piknik się odbył, a zważywszy na okoliczności można uznać go za udany. Nie zawiedli również licznie przybyli mieszkańcy naszego regionu, a na parkingach można było wypatrzeć wiele samochodów z rejestracjami daleko spoza naszego powiatu.

czytaj dalej
17.07.2014