WYDARZENIA: Muzeum

Informacje związane z muzeum

25.07.–27.08.2010

WYKOPALISKA Wykopaliska paleontologiczne prowadzone w wyrobisku cegielni „Lipie Śląskie” od kilku lat przykuwają uwagę mediów, naukowców oraz mieszkańców naszego regionu i wielu innych. Tegoroczny sezon wykopaliskowy obfitował w liczne wizyty ciekawych i znanych osób, szczególnie ze świata nauki. Wykopaliska oraz Muzeum w Lisowicach odwiedzili m.in. - dr Steve Brusatte z Nowego Jorku, dr Richard Butler z Monachium, prof. Michael Benton z Uniwersytetu w Bristolu, prof. Jerzy Dzik z PAN czy wreszcie wicemarszałek województwa śląskiego Zbyszek Zaborowski. Przez kilka dni w studenckim obozie poszukiwawczym uczestniczyła młodzież z „Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci”, który wspiera osoby wybitnie uzdolnione. Z grupy 100 chętnych do udziału w wykopaliskach zaproszenie otrzymało 5 licealistów.

czytaj dalej
17.07.2014

7.08.2010

SPOTKANIE PALEONTOLOGICZNE Od pięciu lat prowadzone są wykopaliska paleontologiczne w cegielni „Lipie Śląskie”. Odkrycia dokonywane tutaj są bardzo ciekawe, a nawet sensacyjne. Inspirują one też do podejmowania różnych działań. Jednym z takich pomysłów było zorganizowanie SPOTKANIA PALEONTOLOGICZNEGO, aby przybliżyć, w sposób przystępny dla każdego, tematykę paleontologii i badań prowadzonych przez „naszych naukowców”. Spotkanie odbyło się 7 sierpnia w LCSK, a bezpośrednią okazją do jego przygotowania była druga rocznica otwarcia Muzeum Paleontologicznego w Lisowicach oraz obecność paleontologów prowadzących właśnie w tych dniach prace wykopaliskowe. Przybyli goście wysłuchali trzech prelekcji przygotowanych przez naukowców (1. Tropy czworonogów z osadów środkowego dewonu i ich znaczenie dla interpretacji paleobiologicznej – G. Niedźwiedzki; 2. Liaoning – Chińskie okno na kredowy świat dinozaurów – K. Owocki; 3. Śladami polskich dinozaurów – G. Niedźwiedzki), mieli możliwość porozmawiać ze studentami oraz z panem Grzegorzem Niedźwiedzkim, jednym z odkrywców Smoka z Lisowic, a także zwiedzili muzeum. Całość miała charakter luźnego spotkania z nauką, rozmowy toczyły się także przy kawie i specjalnie na tę okazję upieczonych ciasteczkach w kształcie dinozaurów. Dla dzieci przygotowane zostały gipsowe figurki do malowania.

17.07.2014

31.07.2010

W Koszęcinie odbył się pierwszy Piknik Leśno-Łowiecki "Cietrzewisko", na który przygotowaliśmy muzealną mini ekspozycję. Pokazaliśmy na niej skamieniałości roślinne i zwierzęce oraz prezentację multimedialną pt.: Las triasowy. Młodsi goście po raz kolejny mieli okazję wziąć udział w zajęciach plastycznych z dinozaurami w roli głównej.

17.07.2014

23.07.2010

W tym dniu mieliśmy zaszczyt gościć w naszym Muzeum prof. Michaela Bentona z Uniwersytetu w Bristolu (Wielka Brytania). Naukowiec, wybitny angielski paleontolog, zwiedził Muzeum w towarzystwie prof. Jerzego Dzika i dr. Tomasza Suleja. Prof. Michael Benton: To było zupełnie niespodziewane odkrycie. Naukowcy spodziewali się tu znaleźć kości innych dinozaurów, podobne do tych, które zostały odnalezione w Niemczech.

17.07.2014

17-18.07.2010

W tych dniach odbywał się w Lisowicach "Piknik od lisa do dinozaura", na który przygotowany został kolejny element ścieżki dydaktycznej dotyczący flory i fauny triasu. Plansza pt.: ŻYCIE W TRIASIE została umieszczona przy chodniku prowadzącym do muzeum. Można na niej przeczytać o życiu w morzu i na lądzie oraz o roślinności. Obok ciekawych informacji znalazły się unikatowe zdjęcia.

17.07.2014

7.07.2010

W tych dniach gościliśmy naukowców z Nowego Jorku i Monachium. Dr Steve Brusatte i dr Richard Butler wraz z Grzegorzem Niedźwiedzkim odwiedzili wyrobisko w cegielni oraz Muzeum. Naukowcy przez dwa tygodnie prowadzili badania na terenie Śląska. W cegielni “Lipie Śląskie” pojawili się ze względu na znaczenie miejsca i dokonanego tutaj, przez polskich naukowców, odkrycia. Dr Richard Butler: Te wykopaliska są nie lada okazją, aby zebrać potrzebny do badań materiał. Przyjechałem tutaj prowadzić badania, ponieważ interesuje mnie, jak zmieniały się prehistoryczne ekosystemy. Dr Steve Brussatte: Badam początki dinozaurów, interesuje mnie ewolucyjne pochodzenie dużych dinozaurów takich jak tyranozaury. Latem wyruszam na zagraniczne ekspedycje naukowe. Odnalezione w Lisowicach kości dinozaurów znakomicie rokują dalszym badaniom, gdyż zachowały się w dobrym stanie.

17.07.2014

26-27.06.2010

Mieliśmy kolejną okazję, aby zaprezentować Muzeum na zewnątrz. Tym razem gościliśmy na Święcie Śląska w Koszęcinie. Oprócz kilku eksponatów zabraliśmy ze sobą także prezentację multimedialną oraz modele dinozaurów do malowania, które cieszyły się dużym zainteresowaniem dzieci. Podczas warsztatów plastycznych chętne dzieci robiły także dinozaury z gliny oraz malowały i rysowały.

17.07.2014

Konkurs pt. „Świat polskich dinozaurów” rozstrzygnięty

12 maja w Muzeum Paleontologicznym w Lisowicach odbył się finał konkursu pt. „Świat polskich dinozaurów”, adresowany do uczniów szkół powiatu lublinieckiego. Organizatorami konkursu byli: lisowickie Muzeum Paleontologiczne i Lokalne Centrum Społeczno-Kulturalne w Lisowicach. Nagrody ufundowało Stowarzyszenie Rozwoju Sołectwa Lisowice.

Patronat honorowy nad konkursem objęli Wójt Gminy Pawonków Henryk Swoboda, oraz Starosta Lubliniecki Joachim Smyła. W tym miejscu warto przypomnieć, że to właśnie dzięki staraniom pana starosty, w roku 2009 Muzeum zostało wzbogacone o model plateozaura, wielkiego roślinożernego dinozaura z końca triasu. W jury zasiadali: Grzegorz Niedźwiedzki, wybitny polski paleontolog, odkrywca pierwszego polskiego dinozaura drapieżnego, Irena Kazek, dyrektor Zespołu Szkolno Przedszkolnego w Lisowicach oraz Katarzyna Koza, kierownik Lokalnego Centrum Społeczno- Kulturalnego w Lisowicach.

czytaj dalej
17.07.2014

14.04.2010

14 kwietnia 2010 odbył się półfinał konkursu wiedzy pt. "Świat polskich dinozaurów", w którym udział wzięli uczniowie szkół powiatu lublinieckiego. Organizatorami konkursu są Muzeum Paleontologiczne w Lisowicach oraz Lokalne Centrum Społeczno - Kulturalne w Lisowicach. Uczniowie z wielkim zapałem przystąpili do rozwiązywania testów. Najlepsi wyłonieni przez Komisję konkursową 12 maja wezmą udział w finale. Uczestnicy konkursu mieli okazję zwiedzić Muzeum, po którym oprowadzał sam Grzegorz Niedźwiedzki znany polski paleontolog, jeden z odkrywców Smoka. Organizatorzy przekazują słowa uznania i podziękowania wszystkim pedagogom, którzy podjęli trud przygotowania uczniów do konkursu, a jest to przecież temat niełatwy, często zawierający wyrazy i sformułowania, które trudno wymówić i zapamiętać. Być może wśród uczestników konkursu są tacy, którzy kontynuując swą młodzieńczą pasję, za kilka lat znajdą się na okładkach gazet, jako światowej sławy odkrywcy. Patronat honorowy nad Konkursem objęli: Wójt Gminy Pawonków oraz Starosta Powiatu Lublinieckiego.

17.07.2014