WYDARZENIA: Muzeum

Konkurs pt. „Świat polskich dinozaurów” rozstrzygnięty

12 maja w Muzeum Paleontologicznym w Lisowicach odbył się finał konkursu pt. „Świat polskich dinozaurów”, adresowany do uczniów szkół powiatu lublinieckiego. Organizatorami konkursu byli: lisowickie Muzeum Paleontologiczne i Lokalne Centrum Społeczno-Kulturalne w Lisowicach. Nagrody ufundowało Stowarzyszenie Rozwoju Sołectwa Lisowice.

Patronat honorowy nad konkursem objęli Wójt Gminy Pawonków Henryk Swoboda, oraz Starosta Lubliniecki Joachim Smyła. W tym miejscu warto przypomnieć, że to właśnie dzięki staraniom pana starosty, w roku 2009 Muzeum zostało wzbogacone o model plateozaura, wielkiego roślinożernego dinozaura z końca triasu. W jury zasiadali: Grzegorz Niedźwiedzki, wybitny polski paleontolog, odkrywca pierwszego polskiego dinozaura drapieżnego, Irena Kazek, dyrektor Zespołu Szkolno Przedszkolnego w Lisowicach oraz Katarzyna Koza, kierownik Lokalnego Centrum Społeczno- Kulturalnego w Lisowicach.


Głównymi bohaterami tego wydarzenia byli jednak młodzi pasjonaci dinozaurów, posiadający ogrom wiedzy o świecie tych niezwykłych zwierząt, o świecie, w którym wciąż jeszcze wiele pozostaje do odkrycia.

Dr Tomasz Sulej, jeden z odkrywców Smoka, pisał: Kto z nas nie zetknął się kiedyś z malcem, który interesuje się dinozaurami, każe sobie kupować wszystkie książki na ich temat, zbiera naklejki lub figurki dinozaurów a potem "sypie z rękawa" trudnymi nazwami, których często nawet nauczycielka biologii nie jest w stanie powtórzyć? Dla wielu jest to początek pasji, która ciągnie się przez całe życie. Niemało wybitnych paleontologów zaczynało w ten sposób.

Być może wśród uczestników konkursu są właśnie ci, o których pisał autor powyższych słów. Przebieg konkursu charakteryzował się fantastyczną atmosferą, panującą wśród uczniów biorących w nim udział. Trudno tu było szukać zawziętej rywalizacji, była to raczej forma dobrej zabawy połączonej z pogłębianiem wiedzy o odkryciach paleontologicznych na terenie Polski.

Lista finalistów:

  • Bonk Mateusz
  • Gorol Tobiasz
  • Lukosek Maria
  • Machnik Piotr
  • Mazurek Weronika
  • Myrcik Mateusz
  • Ordon Dominik
  • Pietrek Jakub

Zwycięzcy konkursu odebrali nagrody z rąk Starosty Lublinieckiego oraz Wójta Gminy Pawonków.

I miejsce Weronika Mazurek Szkoła Podstawowa nr 3 w Lublińcu II miejsce Maria Lukosek Szkoła Podstawowa nr 1 w Lublińcu III miejsce Jakub Pietrek Zespół Szkolno-Przedszkolny w Kochcicach

Weronika Mazurek, laureatka pierwszego miejsca, została zaproszona do udziału w tegorocznych wykopaliskach paleontologicznych prowadzonych na terenie cegielni Lipie Śląskie.