Smok z Lisowic. Wielki drapieżnik z triasu - najnowsza publikacja dr. Grzegorza Niedźwiedzkiego

"Smok z Lisowic. Wielki drapieżnik z triasu" - najnowsza publikacja dr. Grzegorza Niedźwiedzkiego

Książka jest napisana językiem bardzo barwnym i zarazem zrozumiałym dla każdego odbiorcy, niekoniecznie będącego z paleontologią "za pan brat". Jest bardzo bogato zdobiona licznymi rycinami oraz zdjęciami, co nadaje jej kolorytu i pozwala rozbudzić wyobraźnię czytelników. Zawiera niezwykle ciekawy i barwny opis wykopalisk paleontologicznych prowadzonych w latach 2006 - 2014 w wyrobisku, nieczynnej już dziś, cegielni Lipie Śląskie, na terenie Gminy Pawonków. Autor z wielką starannością dokonał analizy zdarzeń, które poprzedziły odkrycie pierwszego polskiego dinozaura drapieżnego - Smoka wawelskiego. Jednakże warto pamiętać o tym, iż pierwotna nazwa tego, odkrytego w 2006 roku, teropoda to właśnie tytułowy Smok z Lisowic. Ciekawy i barwny materiał zawarty w książce został uzupełniony nie mniej ciekawym filmem dokumentalnym pt. "Tropami śląskich dinozaurów" zrealizowanym na zlecenie Gminy Pawonków. Autorem opracowań materiałów zawartych w filmie jest Marek Błyszcz, a muzyki Marek Kunicki.

Te dwie pozycje tworzą spójną całość, która pozwala zainteresowanym w sposób łatwy i przyjemny poznać nie tylko historię i przebieg wykopalisk, ale także historię cegielni, która od dziesięcioleci jest trwałym elementem lokalnego krajobrazu.

film dvd muzeum

Patronat nad książką objął m.in. serwis Dinozaury.com